Skup pojazdów - Jak to działa i czy się opłaca?

     Sposobów na pozbycie się samochodu jest wiele, a niektóre z nich są niedoceniane przez ludzi choć przynoszą korzyści.

     Zazwyczaj mówimy o nowych samochodach, które dopiero co miały swoją premierę lub niesamowicie drogich pojazdach, na które mało kto z nas może sobie pozwolić. Jednak samochody nie są towarem, który będzie nam służyć wiecznie i w końcu przyjdzie taki moment, że samochód trzeba sprzedać. Można to robić na własną rękę wystawiając auto na serwisach ogłoszeniowych, ale musimy liczyć się z kosztami za cały czas kiedy auto będzie wisiało "w sprzedaży". Można również wstawić auto do komisu i czekać, aż ktoś zdecyduje się kupić samochód. Wtedy komis zabierze swoją prowizję, a my resztę pozostałej kwoty. Jest jeszcze jedna opcja - skup pojazdów. Wiele osób może się w tym momencie przerazić, bo skupy kojarzą się błędnie ze starymi gruchotami, a tak na prawdę dzisiaj możemy sprzedać tam każdy samochód niezależnie od jego wartości. Ta opcja otwiera wiele możliwości, bo bardzo często skupy oferują przyjmowanie również pojazdów rozbitych, w złym stanie lub całkowicie nie jeżdżących, a takie właśnie samochody najtrudniej jest sprzedać. Ciężko będzie sprzedać nam samochód po wypadku, jeśli nie zainwestujemy w jego naprawę kilku tysięcy i nie poświęcimy mu czasu.
     Jak działają skupy samochodów? W bardzo prosty sposób. Kupują od klientów samochody, najczęściej w różnym stanie technicznym i dzielą je na samochody nadające się do upłynnienia na rynku, czyli ponownej sprzedaży oraz na takie, które można rozebrać na części i sprzedać w elementach. Ta druga opcja jest stosowana w przypadku aut o bardzo złym stanie technicznym lub uszkodzonych, które nie nadają się do naprawy umożliwiającej ponowną sprzedaż. Cały proces transakcji pomiędzy skupem a klientem odbywa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku komisów, co jest dodatkowym atutem skupów i stawia je na lepszej pozycji już na samym starcie. W pierwszej kolejności pojazd jest wyceniany. Można to zrobić umawiając się z pracownikiem skupu w ustalonym miejscu lub przez internet przesłać zdjęcia oraz informacje o samochodzie. Taka wycena może potrwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, jeśli pojazd jest ciężki do wycenienia, choć zazwyczaj nie powinno to zająć więcej niż godzinę. To w zasadzie najdłuższa część całej transakcji, gdyż po wycenie możemy przystąpić do formalności i sprzedać samochód. Cała transakcja może zostać zakończona w ciągu jednego dnia i zaraz po jej finalizacji otrzymamy pieniądze, często w gotówce.
     Jeśli chodzi o prowizję i opłacalność całej transakcji to każdy skup ma swoje własne zasady, jednak w prawie każdym przypadku wyjdziemy na tym korzystniej niż oddając samochód do komisu. Bardzo dużo skupów w ogóle nie pobiera prowizji, a samochód sprzedamy po konkurencyjnej cenie rynkowej. W przypadku pojazdów uszkodzonych wycena opiera się na wartości części odzyskanych z samochodu. To właśnie duża płynność transakcji sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na tą formę sprzedaży pojazdu. Sprzedaż odbywa się na zasadzie umowy sprzedaży, więc nie musimy załatwiać żadnych dodatkowych formalności w urzędach. Obecnie wiele skupów oferuje nawet odebranie auta spod domu, więc w zasadzie nie ruszając się z naszego mieszkania możemy sprzedać samochód i odebrać gotówkę, która pozwoli nam na dalsze zakupy motoryzacyjne. Na przykład w samej Warszawie możemy wybierać spośród wielu skupów i znajdziemy je w prawie każdej dzielnicy, dla przykładu "Skup Aut Warszawa Żoliborz". Dzisiaj w dobie rozbudowanej komunikacji internetowej nie jest problemem przeprowadzić transakcję na odległość i bez zbędnego chodzenia załatwić wszystkie potrzebne sprawy. Dlaczego to takie ważne? Wiele osób nie ma czasu na bawieniesię w "handlarzy" ze względu na swój tryb życia, pracę lub inne powody. Gdy zależy nam na czasie i pieniądzach to szukamy najbardziej korzystnego sposobu, który będzie złotym środkiem pomiędzy wszystkimi elementami.
     Czy jest to najlepsze rozwiązanie na rynku? To zależy czy zależy nam na czasie i szybkim odbiorze gotówki. Możemy sami szukać klienta i być może uda się sprzedać auto za większą kwotę, ale tracimy pieniądze na ubezpieczenie, paliwo na jazdy próbne dla wszystkich zainteresowanych i w między czasie coś może się popsuć. Jeśli sprzedajemy większą ilość pojazdów to również jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż szukanie klientów dla na przykład 30 czy 40 samochodów zajęłoby nam bardzo dużo czasu i raczej nikomu nie będzie chciało się czekać miesiącami na zakończenie całej transakcji. Jeśli skup nie pobiera prowizji lub jest ona niewielka to warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem i zapytać o wycenę. Oczywiście niektóre skupy zaznaczają, że maksymalna wartość samochodu to 5,10 lub 15 tysięcy złotych. Wtedy nie sprzedamy tam auta za 60 czy 100 tysięcy, ale są skupy gdzie nie ma limitu cenowego i przyjmują każde auto w każdym stanie. Jeśli nasz samochód jest wart kilka tysięcy to może okazać się, że dostaniemy większą kwotę niż jakbyśmy próbowali sprzedaży na własną rękę. Każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie, tak samo jak wycenę, ale z reguły skupy aut są zwyczajnie bardziej opłacalne.

Foto. Pixabay oraz Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz