Dlaczego warto zmieniać opony i kupować je w autoryzowanych punktach?

     Wybierając opony do samochodu warto kierować się nie tylko ceną, ale i jakością. Najlepsze właściwości zapewnią nam opony letnie i zimowe stosowane w odpowiednich dla siebie warunkach.

     Temat opon i rozmowy czy warto wymieniać ogumienie w zależności od pory roku oraz czym się kierować przy ich doborze powraca jak bumerang, szczególnie w momencie pierwszych opadów śniegu, kiedy okazuje się, że spora grupa kierowców jeździ cały rok na oponach letnich. Według badań przeprowadzonych przez różne instytuty badawcze (m.in. TNS Polska, OBOAK) wynika, że obecnie opony letnie na zimowe zmienia około 95% Polaków, a współczynnik ten rośnie z roku na rok, bo jeszcze kilka lat temu wahał się w okolicy 80%. Mimo wszystko bardzo często kierujemy się aspektem cenowym podczas zakupu opon, a nie ich jakością potwierdzoną badaniami i testami. Czy miejsce, gdzie kupujemy opony i ich pochodzenie pozostaje bez znaczenia w kontekście bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego?
     Odpowiednio dobrane ogumienie do naszego samochodu to jedna z najważniejszych kwestii i decyzji, jakie możemy podjąć. Tak naprawdę jest to jedyny element styku pojazdu z podłożem i nawet mając do dyspozycji całą listę systemów bezpieczeństwa nie będziemy w stanie zareagować w momencie zagrożenia, jeśli ogumienie będzie słabej jakości lub mocno zużyte. Mogłoby się wydawać oczywistym, że każdy chce, aby samochód, którym jeździ był bezpieczny i nie stanowił zagrożenia na drodze. Jednak jak się okazuje i pokazują to badania, aż 16% Polaków kupuje opony używane na szrotach. Taki zakup stanowi realne niebezpieczeństwo, ponieważ nie wiemy jak eksploatowana była opona, jaki ma przebieg i co tak naprawdę przeszła. Niejednokrotnie na szrotach możemy znaleźć opony wyeksploatowane do granic możliwości, a ich ponowne założenie i przywrócenie do użytku na drogach jest zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym.
     Obecnie zakupu opon możemy dokonać praktycznie wszędzie. Zaczynając od wspomnianego wcześniej szrotu po autoryzowane stacje obsługi (ASO) przez supermarkety i internetowe aukcje. Tak duża ilość miejsc pozwala porównać ceny i wybrać tą najkorzystniejszą dla nas ofertę, jednak nie zawsze najtańsze oznacza najlepsze. Udając się do autoryzowanego punktu (wulkanizator, serwis samochodowy, salon) mamy pewność pochodzenia konkretnego ogumienia i dostajemy gwarancję zazwyczaj na 2 lub 3 lata. W przypadku zakupów na szrotach możemy zapomnieć o czymkolwiek związanym z gwarancją, a odpowiedzialność sprzedającego kończy się wraz z zapłaceniem za towar. Jeśli chodzi o sprzedaż internetową to pojawia się pewien problem. Owszem, obowiązują te same zasady co w przypadku zakupu w sprawdzonym punkcie, jeśli dokonujemy transakcji w pewnym miejscu, jednak przy tak dużej ilości opon na rynku nie jesteśmy w stanie podjąć odpowiedniej decyzji sami, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy. W punktach stacjonarnych możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych pracowników, którzy nie tylko nam doradzą i pomogą wybrać opony dla naszego samochodu, ale również je zamontują i mogą świadczyć usługi przechowywania ogumienia. Jednym z takich punktów jest serwis Peugeot Katowice, który ma w swojej ofercie opony wielu cenionych producentów i umożliwia szybką oraz sprawną wymianę opon w konkurencyjnych cenach. Poruszając temat pieniędzy warto wspomnieć o zależności pomiędzy kwotą, jaką należy zapłacić za opony a ich skutecznością i sprawnością.
     Jednak wciąż pozostaje nierozwiązana kwestia wymiany opon letnich na zimowe oraz kupno ogumienia całorocznego. Przyjmowaną powszechnie granicą, kiedy opony zmieniają swoje właściwości jest temperatura 7°C. To właśnie poniżej tej wartości swoje idealne warunki pracy odnajdują opony zimowe i zyskują zdecydowaną przewagę nad letnimi. Przy wartościach niższych od podanej granicy opony letnie twardnieją i stają się śliskie. Dotyczy to szczególnie opon pochodzenia nieznanego, najczęściej chińskiego. W takim przypadku możemy porównać je do plastiku, który staje się niesamowicie twardy i tym samym nie zapewnia żadnej przyczepności. Jazda przy temperaturze poniżej 0°C to ogromne ryzyko i zwiększone prawdopodobieństwo stłuczek, wypadków i niekontrolowanych zdarzeń. Podobnie ma się sprawa z oponami zimowymi powyżej 7°C. Tutaj z kolei opony zdecydowanie bardziej się przegrzewają co prowadzi do ich nadmiernego zażywania i nawet w deszczu nie zapewniają lepszych właściwości niż opony letnie. W przeprowadzonych testach możemy zaobserwować zdecydowaną różnicę w drodze hamowania, która wynosi nawet do kilku metrów. Dlatego też warto stosować odpowiednie ogumienie do konkretnej pory roku. A co z oponami całorocznymi? Nie da się stworzyć produktu uniwersalnego. Rozwiązanie w postaci opon całorocznych sprawdza się tylko w przypadku pokonywania niewielkich dystansów po drogach o dobrej kondycji zimą (np. miasto). Jednak należy pamiętać, że w naprawdę ekstremalnych warunkach taka opona nie zapewni takiej samej efektywności jak ta dedykowana na daną porę roku.

Foto: Michelin, Pixabay

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł i zgadzam się że lepiej jest kupić lepszej jakości opony niż najtańszy i słabej jakości. W końcu od nich zależy nasza droga hamowania.

    OdpowiedzUsuń