Jaguar F-Type Convertible Rally - Rajdowy duch w brytyjskim Jaguarze

     Rajdówka ze sportowego Coupe to jeden z najlepszych pomysłów jakie dziś zobaczysz, więc przygotuj się na nowy obiekt westchnień.

     Twoją pasją są rajdy samochodowe? Lubisz czuć wiatr we włosach i piach między zębami? A może to wszystko jest twoim marzeniem i w dodatku jesteś zakochany w brytyjskiej motoryzacji? Jeśli odpowiedziałeś trzy razy tak to znaczy, że musisz zamówić tego Jaguara u najbliższego dealera!
     A tak na poważnie to Jaguar zaprezentował światu swoją wizję rajdówki w nadwoziu cabrio, aby oddać hołd modelowi z lat 50 ubiegłego wieku, który to zwyciężał w najbardziej prestiżowych zawodach oraz może pochwalić się kilkoma rekordami. Wśród nich można wyróżnić osiągnięcie prędkości 277.470 km/h w wyścigu na zasadach Flying Mile w 1953 roku, średnią prędkość 172.94 km/h podczas 24 godzinnego wyścigu w Paryżu czy w 1951 roku przejechanie 212.16 km w godzinę. To tylko niektóre z wielu rekordów, które w tamtym czasie robiły ogromne wrażenie i były pokazem umiejętności brytyjskiej marki. Samochód był stworzony do bicia rekordów prędkości pod każdą postacią.
     Współczesna wersja opiera się na modelu F-Type i napędzana jest dwulitrowym silnikiem o mocy 300 koni. Samochód jest zbudowany zgodnie z obowiązującymi standardami FIA, jednak nie ma homologacji. Całość została podniesiona o 4 centymetry względem serii oraz wyposażona w kompletny pakiet rajdowy, aby umożliwić jazdę w każdych warunkach spotkanych na trasie. Pozbyto się elementów niewspółgrających z rajdową specyfikacją, czyli np. 20-calowe felgi.
     Aby samochód był prawdziwą rajdówką zamontowano klatkę, większe hamulce, dodatkowy zestaw świateł na masce, sportowe fotele oraz zestaw gaśniczy. Jak na razie powstały tylko dwa egzemplarze rajdowego F-Type i Jaguar nie mówi o większej produkcji, ale kto wie? Może skuszą się wyprodukować więcej sztuk i wystawić je w rajdach. Dwie powstałe rajdówki wzięły udział w testach oraz sesji zdjęciowej w Walters Arena w południowej Walii. Jak możemy zauważyć po zdjęciach, było to jego naturalne środowisko, w którym czuje się wyśmienicie. Firma ogłosiła, że dwie testowe rajdówki wezmą udział jeszcze w kilku rajdach, głównie w celach pokazowych.
     Ciekawie byłoby zobaczyć Jaguara w rajdach oraz inne samochody w tej klasy w takiej specyfikacji. Wprowadziłoby to pewnego rodzaju urozmaicenie do serii, która została zdominowana przez producentów takich jak m.in. Peugeot, Citroen czy Ford. Być może w ślad za Jaguarem pójdą inni producenci i stworzą swoje odpowiedniki.

Foto. Jaguar

1 komentarz:

  1. Fajne podejście to tego typu tematu :) Taka ilość czytelników tylko to potwierdza. Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń